+90 232 532 08 32
info@novatech-control.com

Kompanzasyon Sistemleri Muayenesi

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Kompanzasyon Sistemleri Muayenesi

Kompanzasyon Sistemleri Muayenesi

Kompanzasyon, akım ile gerilim arasındaki faz farkının en ideal olabilecek açıya getirilerek, sistemi olumsuz etkileyen reaktif güçlerin sıfıra yaklaştırılması olayıdır. Yani güç faktörü cosϕ düzeltilir. Böylece enerji iletim hatlarının ve şebekenin gereksiz yere yüklenmesine sebep olan ve kayıpları artıran reaktif güç, olabildiğince minimum seviyede tutulur.

Eğer reaktif güç kompanzasyonu yapılmazsa, şebekede kayıplar oluşur. İletim hatları ve kablolar daha fazla akım çeker ve bu yüzden büyük gerilim düşümleri meydana gelir. Hatlarda gerilim düşümlerinin meydana gelmesi, enerji taşıma kapasitesini düşürür. Sonuç olarak kompanzasyon sayesinde daha kaliteli, daha ucuz ve daha verimli bir enerji kullanırız.

Kompanzasyon muayenesinde;

- Kompanzasyon sistemlerinin akım gerilim ölçümleri, sayaç değerleri ve kondansatörlerin kapasiteleri periyodik olarak kontrol edilir. Böylelikle oluşabilecek arıza önceden tespit edilir.
- Reaktif güç kontrol rölesinin COS Ø’si yükün devreye giriş çıkış hızına göre rölenin zaman ayarı kontrol edilir.
- Kompanzasyon sistemlerinin bulunduğu yerin ortam sıcaklığı kontrol edilir.
- Kompanzasyon pano elemanları ve bağlantılarının görsel kontrolü yapılır,
- Bara ve kondansatörlerin arasındaki sıcaklık farkı termal kamera ile kontrol edilir.

​2017’de kurulan Novatech, elektronik sektöründe mümessillik hizmetleri, kağıt, plastik, lastik ve aluminyum sektörlerinde kalite kontrolü ve otomasyonu konularında danışmanlık ve teknik destek hizmetleri vermektedir.
İLETİŞİM BİLGİLERİ
Adres
Folkart Towers A-Blok Adalet Mah. Manas Bulv. No: 47 B/2601 35530
Telefon
+90 232 532 08 32
E-Posta
info@novatech-control.com